Site Map

Florida Regional
Award Team Name Home Town
Outstanding Volunteer of the Year Award - Nancy Knobbs -
Imagery Award 342 Bosch ATMO/Bosch Rexroth/Dorchester County Council/Nelson, Mullians, Riley & Scarborough/Robert Bosch Corporation/Trident Technical College & Dorchester County Career School & Fort Dorchester High School & Summerville High School & Woodland High School North Charleston,SC USA
Radio Shack Innovation in Control Award 1649 Lockheed Martin & Windermere Preparatory School & WPVA Windemere,FL USA
Xerox Creativity Award 86 JEA/Johnson & Johnson VISTAKON & Stanton College Preparatory School Jacksonville,FL USA
Delphi "Driving Tommorow's Technology" Award 108 Motorola, Inc & Dilliard High School Ft. Lauderdale,FL USA
Kleiner, Perkins, Caufield and Byers Entrepreneurship Award 1402 DeVry University/Phu Space/Walt Disney world & Freedom High School Orlando,FL USA
Judge's Award (Day 1) 61 EMC/Raytheon Corp./Allegro Microsystem & Blackstone Valley Regional H.S. Upton,MA USA
Website Award 1612 University of South Florida & Nature Coast Technical High School Brooksville,FL USA
Regional Woodie Flowers Award - James Payne -
Autodesk Visualization Award 180 UTC/Pratt & Whitney LSP/ & Manufacturers Round Table & South Fork High School & Martin County High School & Jensen Beach High School & Clark Advanced Learning Center Stuart,FL USA
General Motors Industrial Design Award 190 WPI & Massachusetts Academy of Math and Science Worcester,MA USA
Motorola Quality Award 710 Pine Crest School Fort Lauderdale,FL USA
Johnson and Johnson Sportsmanship Award 180 UTC/Pratt & Whitney LSP/ & Manufacturers Round Table & South Fork High School & Martin County High School & Jensen Beach High School & Clark Advanced Learning Center Stuart,FL USA
DaimlerChrysler Team Spirit Award 59 Miami Coral Park Sr. High School & MCPHS Engineering Magnet Program Miami,FL USA
Judge's Award (Day 2) 386 Harris Corp/Intersil/bd Systems/DRS/Compass Solutions & Melbourne HS & Allendale Academy & Cocoa Beach HS & Brevard Christian School & Eau Gallie HS & Melbourne Central Catholic HS & New Covenant Christian School & Palm Bay HS & Satellite HS & West Shore Jr/Sr HS Palm Bay,FL USA
Rookie Inspiration Award 1872 NASA/Janssen Ortho, LLC & Colegio San Ignacio de Loyola & CSI Computer Club San Juan,PR USA
Rookie All-Star Award 1902 Siemens Power Generation & Winter Park High School Winter Park,FL USA
Highest Rookie Seed Award 1902 Siemens Power Generation & Winter Park High School Winter Park,FL USA
Underwriters Laboratories Industrial Safety Award 1448 Taylor Products/Ewing Marion Kauffman Foundation/Ducommun Aerostructures/ACE Hardware/Ruskins/Dayton Superior & Parsons High School Parsons,KS USA
Regional Finalist #1 357 ITT Technical Institute/PECO Exelon & Upper Darby High School Drexel Hill,PA USA
Regional Finalist #2 1523 GE Healthcare & Jupiter High School Jupiter,FL USA
Regional Finalist #3 1902 Siemens Power Generation & Winter Park High School Winter Park,FL USA
Regional Finalist #4 - -
Regional Winner #1 180 UTC/Pratt & Whitney LSP/ & Manufacturers Round Table & South Fork High School & Martin County High School & Jensen Beach High School & Clark Advanced Learning Center Stuart,FL USA
Regional Winner #2 79 Honeywell Inc & East Lake High School Clearwater,FL USA
Regional Winner #3 1649 Lockheed Martin & Windermere Preparatory School & WPVA Windemere,FL USA
Regional Winner #4 - -
Engineering Inspiration Award 357 ITT Technical Institute/PECO Exelon & Upper Darby High School Drexel Hill,PA USA
Regional Chairman's Award 233 NASA @Kennedy Space Center & Cocoa Beach High School & Rockledge High School Rockledge/Cocoa Beach,FL USA
Data provided by:
www.hatchtechnology.com