Site Map

Peachtree Regional
Award Team Name Home Town
Outstanding Volunteer of the Year Award - Paul Ohme -
Imagery Award 1746 Automation Direct & Forsyth Alliance Robotics Team Cumming,GA USA
Radio Shack Innovation in Control Award 116 NASA Headquarters/SAIC & Herndon High School Herndon,VA USA
Xerox Creativity Award 1127 Useful Software/DRIVE/Kimberly Clark/Lockheed Martin & Milton High School Alpharetta,GA USA
Delphi "Driving Tommorow's Technology" Award 1261 Cognex Corporation/Gwinnett County Schools & Peachtree Ridge High School Suwanee,GA USA
Kleiner, Perkins, Caufield and Byers Entrepreneurship Award 34 Siemens VDO Automotive & Limestone County Technical Career Center Huntsville,AL USA
Judge's Award (Day 1) 1304 Interlocks/Tulane University/University of New Orleans & New Orleans Charter Science and Mathematics High School New Orleans,LA USA
Website Award 1533 ABCO Automation/Thomas Built Buses/JP Financial/Tyco Electronics/North Carolina A&T State University/RF Micro Devices & The Early College at Guilford Greensboro,NC USA
Regional Woodie Flowers Award - Mike Wherley - 116 -
Autodesk Visualization Award 1414 Kimberly-Clark Corporation/Siemens/BellSouth Foundation/Microsoft/IBM/Patillo Construction Co./John Whitehead/Cisco/Alcatel/Weatherly Inc./MIKON & Atlanta International School Atlanta,GA USA
General Motors Industrial Design Award 538 Arab High School Arab,AL USA
Motorola Quality Award 590 NASA/Stennis Space Center & Choctaw Central High School Choctaw,MS USA
Johnson and Johnson Sportsmanship Award 281 Michelin/Greenville Tech & 4-H & GTCHS & Christ Church Episcipal & JL Mann & Southside Greenville,SC USA
DaimlerChrysler Team Spirit Award 1414 Kimberly-Clark Corporation/Siemens/BellSouth Foundation/Microsoft/IBM/Patillo Construction Co./John Whitehead/Cisco/Alcatel/Weatherly Inc./MIKON & Atlanta International School Atlanta,GA USA
Judge's Award (Day 2) 1533 ABCO Automation/Thomas Built Buses/JP Financial/Tyco Electronics/North Carolina A&T State University/RF Micro Devices & The Early College at Guilford Greensboro,NC USA
Rookie Inspiration Award 1927 Joe's Garage/NASA & Mercy Cross High School Biloxi,MS USA
Rookie All-Star Award 1746 Automation Direct & Forsyth Alliance Robotics Team Cumming,GA USA
Highest Rookie Seed Award 1734 University of West Florida/NASA & Choctawhatchee High School Fort Walton Beach,FL USA
Underwriters Laboratories Industrial Safety Award 1261 Cognex Corporation/Gwinnett County Schools & Peachtree Ridge High School Suwanee,GA USA
Regional Finalist #1 590 NASA/Stennis Space Center & Choctaw Central High School Choctaw,MS USA
Regional Finalist #2 1683 Siemens Energy and Automation & Northview HS Duluth,GA USA
Regional Finalist #3 281 Michelin/Greenville Tech & 4-H & GTCHS & Christ Church Episcipal & JL Mann & Southside Greenville,SC USA
Regional Finalist #4 - -
Regional Winner #1 1261 Cognex Corporation/Gwinnett County Schools & Peachtree Ridge High School Suwanee,GA USA
Regional Winner #2 1414 Kimberly-Clark Corporation/Siemens/BellSouth Foundation/Microsoft/IBM/Patillo Construction Co./John Whitehead/Cisco/Alcatel/Weatherly Inc./MIKON & Atlanta International School Atlanta,GA USA
Regional Winner #3 1057 Burgess Pigment/Imerys/J. M. Huber/Sandersville Railroad/Sandersville Technical College/Thiele Kaolin & Brentwood School Sandersville,GA USA
Regional Winner #4 - -
Engineering Inspiration Award 1102 Washington Savannah River Company/BNG American Savannah River Corporation/Bridgestone Firestone/Senator Greg and Betty Ryberg/Parsons/CSRA Robot Warriors/United Defense/South Carolina State University & Aiken County Public Schools Aiken,SC USA
Regional Chairman's Award 1002 Kimberly-Clark/Georgia Institute of Technology & Wheeler High School Marietta,GA USA
Data provided by:
www.hatchtechnology.com