Site Map

Great Lakes Regional
Award Team Name Home Town
Outstanding Volunteer of the Year Award - -
Imagery Award 503 Intier Automotive & Novi High School Novi,MI USA
Radio Shack Innovation in Control Award 1114 General Motors - St. Catharines Powertrain & Governor Simcoe Secondary School St. Catharines,ON Canada
Xerox Creativity Award 308 TRW & Walled Lake Schools Farmington Hills,MI USA
Delphi "Driving Tommorow's Technology" Award 33 DaimlerChrysler & Notre Dame Preparatory Auburn Hills,MI USA
Kleiner, Perkins, Caufield and Byers Entrepreneurship Award 406 Mumford Magnums DCX Mack Ave. & Mumford High School Detroit,MI USA
Judge's Award (Day 1) 548 Shiloh Industries & Northville High School Northville,MI USA
Website Award 1188 INA/Behr America/ROCCU/Trophy Robotics - South Africa & Royal Oak High School Royal Oak,MI USA
Regional Woodie Flowers Award - Artur Ostrowski of Team #469 -
Autodesk Visualization Award 1528 Tennneco & Monroe County Robotics & Monroe High School Monroe,MI USA
General Motors Industrial Design Award 302 DailmerChrysler Corp. & Lake Orion High School Lake Orion,MI USA
Motorola Quality Award 322 General Motors Powertrain/Landaal Packaging/University of Michigan - Flint & Flint Community Schools & GEAR-UP Flint,MI USA
Johnson and Johnson Sportsmanship Award 1023 La-Z-Boy Inc./Midwest Fluid Power/DTE/Fischer Tool & Die/MTS Seating/Macsteel & Bedford High School Temperance,MI USA
DaimlerChrysler Team Spirit Award 1596 Korah Collegiate & Sault Area Career Center Sault Ste Marie,MI USA
Judge's Award (Day 2) 57 ExxonMobil/Halliburton/Hydraquip/Powell Electric/Walter P. Moore & Booker T. Washington & High School for Engineering Professions Houston,TX USA
Rookie Inspiration Award 1896 NASA/Interface Innovations/Castaing Family Foundation/Butch Broad/Traverse Bay Area Intermediate School District & Manufacturing Technology Academy & SCI-MA-TECH Traverse City Central High School Traverse City,MI USA
Rookie All-Star Award 1718 Ford Motor Company/Industrial Extrusion Belting/L & L Products/Morse Metal Fab & Macomb Academy of Arts & Sciences Armada,MI USA
Highest Rookie Seed Award 1856 NASA & Michigan Technical Academy Romulus,MI USA
Underwriters Laboratories Industrial Safety Award 279 Dana Corporation & Toledo Public Schools Ottawa Lake,MI USA
Regional Finalist #1 469 AVL/JSP/NACHI Robotics/Norgren/DELMIA/ABB/OTC-Daihen, Inc/Tokico/Rock Financial/RSR /Eco-Bat/Quexco/Maher Construction/Midtronics/IEEE/Bridgeman Machines/Henkel Technologies/Hoyt, Brumm & Link/Fulk Machine Shop/UGS/Capital Die/Miller Electric/Parry Precision/MBS/Pratt & Miller/Gorman's Gallery/Primeway Tool and Engineering/EXIDE Technologies/Lawrence Technological University & International Academy Bloomfield Hills,MI USA
Regional Finalist #2 451 Dana Corporation & Sylvania City Schools Sylvania,OH USA
Regional Finalist #3 815 Visteon Corporation/ITT Technical Institute/H/J Manufacturing/Cooper and Brass Sales /Team Ford FIRST & Allen Park High School & St Frances Cabrini High School Allen Park,MI USA
Regional Finalist #4 - -
Regional Winner #1 1503 General Motors - St. Catharines Powertrain & OPG & Westlane Secondary School Niagara Falls,ON Canada
Regional Winner #2 1114 General Motors - St. Catharines Powertrain & Governor Simcoe Secondary School St. Catharines,ON Canada
Regional Winner #3 67 General Motors Milford Proving Ground & Huron Valley Schools Milford,MI USA
Regional Winner #4 - -
Engineering Inspiration Award 1188 INA/Behr America/ROCCU/Trophy Robotics - South Africa & Royal Oak High School Royal Oak,MI USA
Regional Chairman's Award 66 General Motors Powertrain Corp & Willow Run High School Ypsilanti,MI USA
Data provided by:
www.hatchtechnology.com