Site Map

Chesapeake Regional
Award Team Name Home Town
Outstanding Volunteer of the Year Award - Robert Taminelli -
Imagery Award 1791 Godwin Pumps/NASA & Clayton HS Clayton, NJ USA
Radio Shack Innovation in Control Award 1629 NASA/Beitzel Corporation & Garrett County Public Schools Mchenry, MD USA
Xerox Creativity Award 709 The Agnes Irwin School Rosemont, PA USA
Delphi "Driving Tommorow's Technology" Award 237 Siemon Company/Plasti-Coat Corp. & Watertown High School Watertown, CT USA
Kleiner, Perkins, Caufield and Byers Entrepreneurship Award 103 Amplifier-Research/Beckman Coulter/Lutron Electronics, Inc/BAE Systems/Custom Finishers/Day Tool/Harro Hoflinger/Glen Magnetics/LRIG/Pathology Group of Doylestown & Palisades High School Kintnersville, PA USA
Judge's Award (Day 1) 1597 IBM /NASA/Verizon & Bronx Aerospace Academy Bronx, NY USA
Website Award 1895 Lockheed Martin/BAE Systems/City of Manassas Public Schools Education Foundation, INC & Osbourn High School Manassas, VA USA
Regional Woodie Flowers Award 612 Jeremy Skene

Chantilly, VA USA

Autodesk Visualization Award 225 School District of the City of York/NASA GSFC/Harley-Davidson of York/Legg Mason-Funds/Siemens Building Technologies/Cabin Fever Expo & William Penn High School & William F Goodling Regional Advanced Skills Center York, PA USA
General Motors Industrial Design Award 56 Ethicon & Bound Brook High School Bound Brook, NJ USA
Motorola Quality Award 484 Lockheed-Martin/GE Elfun & Haverford High School Havertown, PA USA
Johnson and Johnson Sportsmanship Award 768 NASA Goddard Space Flight Center & Woodlawn High School & Fred Needel, Inc. & Brauckmann Family & Clash Family Baltimore, MD USA
DaimlerChrysler Team Spirit Award 399 HR Textron/Nothrop Grumman/Lockheed/Martin/ITEA/NASA Dryden Flight Research & Antelope Valley Union High School District & Lancaster High School Lancaster, CA USA
Judge's Award (Day 2) 293 Bristol-Myers Squibb/MEI & Hopewell Valley Central High School Pennington, NJ USA
Rookie Inspiration Award 1894 Datta Consultants, Inc./EA Engineering Science and Technology/Maryland Space Grant Consortium/Morgan State University/NASA & WEB DuBois High School Baltimore, MD USA
Rookie All-Star Award 1719 NASA/Ginny and Tony Meoli/Constellation Energy Group, Inc./KLMK/National Lumber Company/Kinsley Construction Co Inc/Hollander Dental Practice/Direct Dimensions/Swales Aerospace/Black and Decker Corporation/The Bovis Corporation/Lion Brothers Brooklandville, MD USA
Highest Rookie Seed Award 1727 NASA/Goddard Space Flight Center & Dulaney High School Timonium, MD USA
Underwriters Laboratories Industrial Safety Award 303 Bihler of America & Bridgewater Raritan Regional High School & The Midland School North Branch, MD USA
Regional Finalist #1 181 United Technologies/Pratt & Whitney & Hartford Public Schools Hartford, CT USA
Regional Finalist #2 888 NASA Goddard/Howard County Public Schools & Glenelg Glenelg, MD USA
Regional Finalist #3 1218 Johnson & Johnson & Chestnut Hill Academy & Springside School Philadelphia, PA USA
Regional Finalist #4 - -
Regional Winner #1 1629 NASA/Beitzel Corporation & Garrett County Public Schools McHenry, MD USA
Regional Winner #2 175 UTC Hamilton Sundstrand Space, Land & Sea & Enrico Fermi High School Enfield, CT USA
Regional Winner #3 1184 DeWALT/JE JACOBS & Harford Technical High School Bel Air, MD USA
Regional Winner #4 - -
Engineering Inspiration Award 341 Rohm & Haas Company/BAE Systems/Johnson & Johnson PRD/Siemens Corporation/DeVry University & Wissahickon High School & North Montco Technical Career Center Ambler, PA USA
Regional Chairman's Award 612 Mitretek/SAIC/Northrup Grumman/IAI & Chantilly Academy Chantilly, VA USA
Data provided by:
www.hatchtechnology.com