Site Map

Buckeye Regional
Award Team Name Home Town
Outstanding Volunteer of the Year Award - Richard Manco -
Imagery Award 963 AEP & Columbus East High School & South East Career Center Columbus,OH USA
Radio Shack Innovation in Control Award 494 DaimlerChrysler/General Motors/NASA/Textron Fastening Systems & Goodrich High School Goodrich,MI USA
Xerox Creativity Award 70 General Motors/Daimlerchrysler/Textron/NASA/Kettering University & Goodrich High School Goodrich,MI USA
Delphi "Driving Tommorow's Technology" Award 1008 American Electric Power/Battelle/Beechwold ACE Hardware/Chipotle/Columbus State Community College/Liebert/Tubular Techniques & Columbus Public Schools & Southeast Career Center & Whetstone High School Columbus,OH USA
Kleiner, Perkins, Caufield and Byers Entrepreneurship Award 379 Girard High School Girard,OH USA
Judge's Award (Day 1) 272 Visteon Automotive Systems/TPS Golf -- AimPoint Technologies/Montgomery County Community College/United Auto Workers & Lansdale Catholic High School Lansdale,PA USA
Website Award 461 Purdue FIRST Programs & West Lafayette Jr/Sr High School West Lafayette,IN USA
Regional Woodie Flowers Award - Steve Florence -
Autodesk Visualization Award 1747 NASA/Purdue FIRST Programs & William Henry Harrison High School West Lafayette,IN USA
General Motors Industrial Design Award 123 General Motors/Cadence Innovation/Coffey Machining Services/ITT Tech/Ford & Hamtramck High School Hamtramck,MI USA
Motorola Quality Award 48 Delphi Corporation & Warren G. Harding High School Warren,OH USA
Johnson and Johnson Sportsmanship Award 141 JR Automation Technologies, Inc. & West Ottawa High School Holland,MI USA
DaimlerChrysler Team Spirit Award 1532 Case Western Reserve University/NASA & SuccessTech Academy Cleveland,OH USA
Judge's Award (Day 2) 677 American Electric Power/Ohio State University/Roush Honda & Columbus School for Girls Columbus,OH USA
Rookie Inspiration Award 1747 NASA/Purdue FIRST Programs & William Henry Harrison High School West Lafayette,IN USA
Rookie All-Star Award 1714 NASA/Quad Tech, a Division of Quad Graphics/Pentair Water/Marquette University/MSOE/American Acrylics USA LLC & Team #1675 Ultimate Protection Squad & Thomas More H S South Milwaukee,WI USA
Highest Rookie Seed Award 1747 NASA/Purdue FIRST Programs & William Henry Harrison High School West Lafayette,IN USA
Underwriters Laboratories Industrial Safety Award 48 Delphi Corporation & Warren G. Harding High School Warren,OH USA
Regional Finalist #1 461 Purdue FIRST Programs & West Lafayette Jr/Sr High School West Lafayette,IN USA
Regional Finalist #2 1018 Rolls Royce/ ITT Technical Institute/Indiana Department of Workforce Development/Waterjet Cutting of Indiana & Pike Academy of Science and Engineering Indianapolis,IN USA
Regional Finalist #3 141 JR Automation Technologies, Inc. & West Ottawa High School Holland,MI USA
Regional Finalist #4 - -
Regional Winner #1 272 Visteon Automotive Systems/TPS Golf -- AimPoint Technologies/Montgomery County Community College/United Auto Workers & Lansdale Catholic High School Lansdale,PA USA
Regional Winner #2 494 DaimlerChrysler/General Motors/NASA/Textron Fastening Systems & Goodrich High School Goodrich,MI USA
Regional Winner #3 174 UTC Carrier & Liverpool High School Liverpool,NY USA
Regional Winner #4 - -
Engineering Inspiration Award 461 Purdue FIRST Programs & West Lafayette Jr/Sr High School West Lafayette,IN USA
Regional Chairman's Award 48 Delphi Corporation & Warren G. Harding High School Warren,OH USA
Data provided by:
www.hatchtechnology.com