Site Map

Lone Star Regional
Award Team Name Home Town
Outstanding Volunteer of the Year Award - Lyndon Bridgewater -
Imagery Award 624 BP Americas/Oceaneering & Cinco Ranch High School Katy,TX USA
Radio Shack Innovation in Control Award 418 LASA Robotics Association/National Instruments & Liberal Arts & Science Academy of Austin Austin,TX USA
Xerox Creativity Award 231 United Space Alliance & Pasadena ISD Pasadena,TX USA
Delphi "Driving Tommorow's Technology" Award 148 L-3 Communications Integrated Systems & Greenville High School Greenville,TX USA
Kleiner, Perkins, Caufield and Byers Entrepreneurship Award 922 AEP/Houston Robotics /SONY Corporation & United Engineering & Technology Magnet Laredo,TX USA
Judge's Award (Day 1) 647 TESCO/Operational Test Command U.S. Army & Robert M. Shoemaker High School Killeen,TX USA
Website Award 148 L-3 Communications Integrated Systems & Greenville High School Greenville,TX USA
Regional Woodie Flowers Award - Robert Acosta -
Autodesk Visualization Award 499 Kelly Aviation Lockheed Martin/ASME - International Petroleum Technology Institute/ITT Tech/OnBoard Software/UTSA College of Engineering/DevicePoint/Boeing & Edgewood ISD San Antonio,TX USA
General Motors Industrial Design Award 704 Control Products Corp./Fairfield Development LP/General Motors - Arlington Assembly/Houston Robotics/Intuitive Research & Technology/L.R. Cannon Enterprises/Lockheed Martin Missiles and Fire Control/Lone Star Park at Grand Prairie/Pratt & Whitney Eagle SVC/State Farm Insurance - Kirk England&Charles England/Vought Aircraft Industries & South Grand Prairie High School Grand Prairie,TX USA
Motorola Quality Award 118 NASA-JSC & Clear Creek ISD League City,TX USA
Johnson and Johnson Sportsmanship Award 57 ExxonMobil/Halliburton/Hydraquip/Powell Electric/Walter P. Moore & Booker T. Washington & High School for Engineering Professions Houston,TX USA
DaimlerChrysler Team Spirit Award 364 NASA Stennis Space Center/SAIC/Seemann Composites/DuPont Delisle/Knesal Engineering Services, INC./Houston Robotics & Gulfport High School Technology Center Gulfport,MS USA
Judge's Award (Day 2) 1884 QK & The American School in London London,UK Great Britain
Rookie Inspiration Award 1902 Siemens Power Generation & Winter Park High School Winter Park,FL USA
Rookie All-Star Award 1745 ITT Technical Institute/Holi Frijoles Tex-Mex/Houston Robotics Organization/McKool Smith/Pavillion Bank/Richardson Bike Mart/Richardson ISD/Richardson Rerional Medical Center & J.J Pearce High School Richardson,TX USA
Highest Rookie Seed Award 1902 Siemens Power Generation & Winter Park High School Winter Park,FL USA
Underwriters Laboratories Industrial Safety Award 476 ConocoPhillips/Cookshack/Houston Robotics/Oklahoma State University College of Engineering (CEAT)/Precision Tool & Die & Ponca City High School Ponca City,OK USA
Regional Finalist #1 118 NASA-JSC & Clear Creek ISD League City,TX USA
Regional Finalist #2 437 DeVry University & Richardson High School Richardson,TX USA
Regional Finalist #3 932 AEP/Houston Robotics/Nordam/WilTel & Tulsa Engineering Academy at Memorial Tulsa,OK USA
Regional Finalist #4 922 AEP/Houston Robotics /SONY Corporation & United Engineering & Technology Magnet Laredo,TX USA
Regional Winner #1 231 United Space Alliance & Pasadena ISD Pasadena,TX USA
Regional Winner #2 1421 Nasa & Picayune High School & Pearl River Central High School Picayune,MS USA
Regional Winner #3 418 LASA Robotics Association/National Instruments & Liberal Arts & Science Academy of Austin Austin,TX USA
Regional Winner #4 - -
Engineering Inspiration Award 476 ConocoPhillips/Cookshack/Houston Robotics/Oklahoma State University College of Engineering (CEAT)/Precision Tool & Die & Ponca City High School Ponca City,OK USA
Regional Chairman's Award 922 AEP/Houston Robotics /SONY Corporation & United Engineering & Technology Magnet Laredo,TX USA
Data provided by:
www.hatchtechnology.com