Description: Description: FIRST Robotics Competition Logomotion Game Logo

Description: Description: FIRST Robotics Competition Logo

 

Seattle Olympic Regional

3/16/2011 - 3/19/2011

Awards

Match Results

Team Standings

Qual Schedule

Elim Schedule

 

Award

Team

Name

Home Town

Outstanding Volunteer of the Year

Donna Lew (488 XBot) & Robert Steele (1983 Skunkworks)

Imagery Award in honor of Jack Kamen

3223

NASA/BAE Systems/jcpenney & Central Kitsap High School

Silverdale, WA, USA

Innovation in Control Award sponsored by Rockwell Automation

753

Bend Research / Les Schwab Tire Centers & Mountain View High School

Bend, OR, USA

Creativity Award sponsored by Xerox

192

Digital Video Communications Inc / The Linde Group / Sofinnova Ventures / QUALCOMM Incorporated & Gunn High School

Palo Alto, CA, USA

Engineering Excellence Award sponsored by Delphi

3238

NASA/Kevin Ross and Sue Adams/Anacortes Noon Kiwanis Club/Sebo's Do-It-Center/ANACORTES ROTARY CLUB/Platt Electric/OSPI & Anacortes School District

Anacortes, WA, USA

Entrepreneurship Award sponsored by Kleiner Perkins Caufield and Byers

1425

Xerox & Wilsonville High School

Wilsonville, OR, USA

Judges Award

3213

NASA/Washington State OSPI/Tacoma Metal & Tacoma Schools CTE & Mt.Tahoma High School

Tacoma, WA, USA

Judges Award

1332

NASA/CAPCO & Plateau Valley High School

Collbran, CO, USA

Website Award

1899

Boeing / Maggiano's / Bellevue Schools Foundation & Interlake High School

Bellevue, WA, USA

Woodie Flowers Award

Mike McGraw (Panther Robotics)

Excellence in Design Award sponsored by Autodesk

2046

Boeing / A & M Precision Measuring Services Inc. / SPEEA / Platt Electric / Industrial Hobbies / Maple Valley Rotary / WSPE & Tahoma Senior High School

Maple Valley, WA, USA

Industrial Design sponsored by General Motors

473

NASA/Innovative Manufacturing Solutions & Corvallis High School

Corvallis, MT, USA

Quality Award sponsored by Motorola

2990

Boeing/Kevin Ross and Sue Adams/jcpenney/Portland Trailblazers/Hanard Machine/Platt Electric/PTC Software/Meggitt Polymer Solutions/Zephyr Engineering & Hotwire Robotics Club of West Salem High

Turner, OR, USA

Gracious Professionalism Award sponsored by Johnson & Johnson

492

Boeing & International School ASB

Bellevue, WA, USA

Team Spirit Award sponsored by Chrysler

2905

Caterpillar/The Sultans of Türkiye & The Fikret Yuksel Foundation & Darüssafaka High School

Istanbul, Other, Turkey

Rookie Inspiration Award

3801

jcpenney / Pacific Aerospace and Electronics / Key Bank & Washington State University Extension 4-H Program

Wenatchee, WA, USA

Rookie All Star Award

3588

Boeing/jcpenney/OSPI & RSD CTE & Lindbergh High School

Renton, WA, USA

Highest Rookie Seed

3787

jcpenney & Grays Harbor County 4-H & Ocosta Junior-Senior High School

Westport, WA, USA

Industrial Safety Award sponsored by Underwriters Laboratories

1332

NASA/CAPCO & Plateau Valley High School

Collbran, CO, USA

Coopertition Award

2046

Boeing / A & M Precision Measuring Services Inc. / SPEEA / Platt Electric / Industrial Hobbies / Maple Valley Rotary / WSPE & Tahoma Senior High School

Maple Valley, WA, USA

Finalist #1

3238

NASA/Kevin Ross and Sue Adams/Anacortes Noon Kiwanis Club/Sebo's Do-It-Center/ANACORTES ROTARY CLUB/Platt Electric/OSPI & Anacortes School District

Anacortes, WA, USA

Finalist #2

1425

Xerox & Wilsonville High School

Wilsonville, OR, USA

Finalist #3

2147

Wagstaff & West Valley High School

Spokane, WA, USA

Finalist #4

Winner #1

3393

Boeing & Puyallup High School First Team

Puyallup, WA, USA

Winner #2

2990

Boeing/Kevin Ross and Sue Adams/jcpenney/Portland Trailblazers/Hanard Machine/Platt Electric/PTC Software/Meggitt Polymer Solutions/Zephyr Engineering & Hotwire Robotics Club of West Salem High

Turner, OR, USA

Winner #3

1899

Boeing / Maggiano's / Bellevue Schools Foundation & Interlake High School

Bellevue, WA, USA

Winner #4

Engineering Inspiration

2046

Boeing / A & M Precision Measuring Services Inc. / SPEEA / Platt Electric / Industrial Hobbies / Maple Valley Rotary / WSPE & Tahoma Senior High School

Maple Valley, WA, USA

FIRST Dean's List Finalist Award

Kevin Kumura (Saints Robotics 1899)

FIRST Dean's List Finalist Award

Sean Messenger (Bear Metal 2046)

Regional Chairman's Award

1899

Boeing / Maggiano's / Bellevue Schools Foundation & Interlake High School

Bellevue, WA, USA

 

  Match scheduling software 2007 Idle Loop Software Design, LLC.

  FIRST For Inspiration and Recognition of Science and Technology

Copyright 2011 FIRST  

 

Description: Description: Data brought to you by 4FX Design

Data brought to you by 4FX Design

Description: Description: Data brought to you by 4FX Design

 

Description: Description: Internet service provided by mv.com