Description: FIRST Robotics Competition Rebound Rumble Game Logo

Description: FIRST Robotics Competition Logo


FIRST Championship

4/26/2012 - 4/28/2012


Match Results

Team Standings

Qual Schedule

Elim Schedule




Team Name


Home Town

Chairman's Award


General Motors St. Catharines Powertrain / Innovation First International & Governor Simcoe Secondary School

St. Catharines, ON, Canada

Founder's Award


Engineering Inspiration Award


Pillar Innovations / Beitzel Corporation / Wilson Supply / jcpenney & Garrett County Public Schools

McHenry, MD, USA

Championship Winners #1


Pratt & Whitney/jcpenney & Jensen Beach High School & Martin County High School & South Fork High School & Clark Advanced Learning Center (High School)

Stuart, FL, USA

Championship Winners #2


Baxter Healthcare Corporation/The Science and Technology Group/Arkansas FIRST/jcpenney & Mountain Home Public Schools

Mountain Home, AR, USA

Championship Winners #3


Bristol-Myers Squibb/Day Tool Co./jcpenney & North Brunswick Twp. High School & Raider Robotix Parent Mentors

North Brunswick, NJ, USA

Championship Winners #4

Championship Finalists #1


NASA Kennedy Space Center/PTC/GovConnection, Inc & Rockledge High School & Cocoa Beach High School & School Board of Brevard County

Rockledge/Cocoa Beach, FL, USA

Championship Finalists #2


S & S Philpott LLC. / Nevada YESCO LLC. / Albertsons / NSTec / PTC / ITT Technical Institute / VSR Industries & Cimarron-Memorial High School

Las Vegas, NV, USA

Championship Finalists #3


The Boeing Company/Walt Disney Imagineering & Centinela Valley Union High School District

Hawthorne, CA, USA

Championship Finalists #4

Creativity Award sponsored by Xerox


Raytheon/Valley Precision Products/Amgen Foundation/ATK Space/Allergan Foundation/Lockheed Martin/Enerpro, Inc./Tecolote Research, Inc./ Research Corporation/Venoco Inc./Neal Feay Company/Las Cumbres Observatory Global Telescope/InTouch Hea

Goleta, CA, USA

Engineering Excellence Award sponsored by Delphi


Pacific Gas & Electric/JLP Enterprises LLC/Janssen Youth & Youth Sports/Marilyn Stickler/IQMS/jcpenney/LARON Incorporated/Mike Hendricks/Cal Poly San Luis Obispo & Atascadero High School Greyhound Revolutionary Robotics

Atascadero, CA, USA

Entrepreneurship Award sponsored by Kleiner Perkins Caufield and Byers


Macquarie University / Altium / BAE Systems / National Instruments & Greater Sydney High Schools

Sydney, NSW, Australia

Excellence in Design Award sponsored by Autodesk (3D CAD)


Robert Bosch LLC & Plymouth-Canton Educational Park

Canton, MI, USA

Excellence in Design Award sponsored by Autodesk (Animation)


Digital Video Communications Inc/The Linde Group/Sofinnova Ventures/QUALCOMM Incorporated & Gunn High School

Palo Alto, CA, USA

FIRST Dean's List Award #1


Con Edison/Economos Foundation/The 21st Century Gateway Academy: Nepperhan Community Center & Riverside Engineering & Design High School

Ikechukwa Chima

Yonkers, NY, USA

FIRST Dean's List Award #2


Catlin Gabel High School

Marina Dimitrov

Portland, OR, USA

FIRST Dean's List Award #3


American Electric Power/Grandview Heights Marble Cliff Education Foundation & Grandview Heights High School

Chase Douglas

Grandview Heights, OH, USA

FIRST Dean's List Award #4


BAE Systems/Parker Pneutronics/Fleet Ready Corp./jcpenney & Londonderry High School

Tristan Evarts

Londonderry, NH, USA

FIRST Dean's List Award #5


RPG Industries / Booz Allen Hamilton / Teradata Corporation / National Defense Education Program / Unison Industries / Dallas Airmotive / General Automation / University of Dayton / Thyssenkrupp Copper and Brass Sales / Northmont Rotary Club / Dayton Foun

Danielle Gehron

Dayton, OH, USA

FIRST Dean's List Award #6


Ingersoll Rand / Nitro Manufacturing / Newell Rubbermaid / United Technologies / PTC / AeroDyn Wind Tunnel / EnergyUnited / Time Warner Cable / General Microcircuits & Pine Lake Preparatory

David Gomez

Mooresville, NC, USA

FIRST Dean's List Award #7


NASA Stennis Space Center / Naval Research Laboratory / National Defense Education Program / QinetiQ / Textron Marine & Land / Lockheed Martin / Northrop Grumman / SAIC / Pratt Whitney Rocketdyne / Jacobs Technology / Sierra Lobo / Qualis / IEEE / Slidell

Rachel Holladay

Slidell, LA, USA

FIRST Dean's List Award #8


The Boeing Company/United States Air Force Academy/Honeywell/Challenger Learning Center/Aeroflex/Vertec Tool, Inc/IEEE/Fastenal & Coronado High School

Jasmine Kemper

Colorado Springs, CO, USA

FIRST Dean's List Award #9


The Boeing Company/jcpenney/NASA/Sims Metal Management/!NVENTIVITY/SEAD architecture/Fast Signs/Southwest Fasteners & Carl Hayden High School

John Rangel

Phoenix, AZ, USA

FIRST Dean's List Award #10


General Motors-Arlington Assembly / Lockheed Martin Missiles and Fire Control / ITT Technical Institute-Arlington, Texas / Pratt & Whitney Eagle SVC / LR Cannon Enterprises / Control Products Corporation / G-S Machine Shop / Hill's Paint & Body / Decals P

Matthew Ricks

Grand Prairie, TX, USA

FIRST Future Innovator Award presented by the Abbott Fund


Phoenix Country Day HIgh School

Ben Mattinson

Paradise Valley, AZ, USA

Gracious Professionalism Award sponsored by Johnson & Johnson


City of Paola/Dean Scherman Memorial Fund/The Baehr Foundation/Panther Robotics Booster Club & Paola High School

Paola, KS, USA

Imagery Award in honor of Jack Kamen


Motorola/Qualcomm/San Diego College, Career & Technical Education & Madison High School Devil Duckies

San Diego, CA, USA

Industrial Design Award sponsored by General Motors


Chrysler LLC/The Chrysler Foundation/BAE Systems/TI Automotive/JDM Consulting & Notre Dame Preparatory School

Auburn Hills, MI, USA

Industrial Safety Award sponsored by Underwriters Laboratories


Rockwell Automation/GE Volunteers/Verizon Business/Marcus Corporation/InSinkErator/Milwaukee School Of Engineering/Cooper Power Systems & School District of Waukesha

Waukesha, WI, USA

Innovation in Control Award sponsored by Rockwell Automation


S & S Philpott LLC. / Nevada YESCO LLC. / Albertsons / NSTec / PTC / ITT Technical Institute / VSR Industries & Cimarron-Memorial High School

Las Vegas, NV, USA

Quality Award sponsored by Motorola


CNC Woodcraft & HWDSB & Orchard Park Secondary School

Stoney Creek, ON, Canada

Rookie All Star Award


CAE / IPEX / Sweet Isabelle / Boo Design! / TC TRANSCONTINENTAL / Plomberie Denis Paradis / KPMG / EMEDIA / APCRA & College Regina Assumpta

Montréal, QC, Canada

Rookie Inspiration Award


The Boeing Company/jcpenney/NextFab Studios/GP Precision Inc./Tech Manufacturing Corp./Widener University CS/NASA & J.R. Masterman Laboratory and Demonstration High School & 4H & Atomic Robotics

Philadelphia, PA, USA

Team Spirit Award sponsored by Chrysler


NASA Kennedy Space Center/PTC/GovConnection, Inc & Rockledge High School & Cocoa Beach High School & School Board of Brevard County

Rockledge/Cocoa Beach, FL, USA

Volunteer of the Year

Aidan Browne

Website Award


Google/Lockheed Martin/BAE SYSTEMS/Fremont Union High School Foundation/Symantec Corporation/Intuitive Surgical/Northrop Grumman & Monta Vista High School

Cupertino, CA, USA

Woodie Flowers Award


NASA/West Virginia University/BestBuy/Mollohan Foundation/jcpenney & Mountaineer Area Robotics & Mon County Board of Education

Earl Scime

Morgantown, WV, USA

Judges' Award #1


The Boeing Company / Tinker OC-ALC / jcpenney / ExxonMobil / Enviro Systems Inc. & Gordon Cooper Technology Center & Macomb Public School

Shawnee, OK, USA

Judges' Award #2


McDonalds / Young Family Foundation / Takara Family / Friends of Robotics Organization Committee / BAE Systems / Armed Forces Communication Electronic Association Education Foundation & Kalani High School

Honolulu, HI, USA


  Match scheduling software © 2007 Idle Loop Software Design, LLC.

  FIRST— For Inspiration and Recognition of Science and Technology

Copyright © 2012 FIRST  


Description: Data brought to you by 4FX Design

Data brought to you by 4FX Design

Description: Data brought to you by 4FX Design


Description: Internet service provided by