FIRST Robotics Competition Rebound Rumble Game Logo

FIRST Robotics Competition Logo

 

Autodesk Oregon Regional

3/8/2012 - 3/10/2012

Awards

Match Results

Team Standings

Qual Schedule

Elim Schedule

 

Award

Team

Team Name

Person

Home Town

Volunteer of the Year

 

 

 Bob Goetz

 

Imagery Award in honor of Jack Kamen

 1540

 Catlin Gabel High School

 

 Portland, OR, USA

Industrial Design Award sponsored by General Motors

 2471

 The Boeing Company/US Digital/jcpenney/Le Family/Whitefield Family/Washington OSPI/Linda Calica/Tidland/Fire Fighters L1159/Temp Control Mechanical Services/Waste Connections/Sharp Labs of America/Phoenix Contact/Hewlett Packard/FLIR/Riverview & Camas Hig

 

 Camas, WA, USA

Quality Award sponsored by Motorola

 1983

 The Boeing Company/OMAX/PTC/AHS PTSA & Aviation High School

 

 Des Moines, WA, USA

Innovation in Control Award sponsored by Rockwell Automation

 2130

 NIDA/Murdock Chartiable Trust/jcpenney & Bonners Ferry High School

 

 Bonners Ferry, ID, USA

Creativity Award sponsored by Xerox

 2412

 The Boeing Company / Microsoft / Intellectual Ventures / F5 Networks / Office of the Superintendent of Public Instruction / STEPS / Platt Electric & Sammamish High School

 

 Bellevue, WA, USA

Gracious Professionalism Award sponsored by Johnson & Johnson

 847

 Autodesk/IBEW Local 280/Oregon Community Foundation/Gene Tools & Philomath High School

 

 Philomath, OR, USA

Engineering Excellence Award sponsored by Delphi

 2046

 The Boeing Company / Flow International Corporation / Alaskan Copper & Brass Company / Puget Sound Engineering Council & Tahoma Senior High School

 

 Maple Valley, WA, USA

Team Spirit Award sponsored by Chrysler

 3472

 Grupo Tradeco / Frigus Bohn / IBM / Martín Hoz & Tecnológico de Monterrey, Campus Estado de México

 

 Atizapan de Zaragoza, MEX, Mexico

Rookie Inspiration Award

 4043

 NASA/Evergreen Aviation and Space Museum/jcpenney/Stitch-N-Embroidery, Inc./State of Oregon/Boeing & EASA

 

 McMinnville, OR, USA

Entrepreneurship Award sponsored by Kleiner Perkins Caufield and Byers

 2517

 The Boeing Company / U.S. Digital / Rockwell Collins / Plastics Northwest / Platt Electric / OctoberBest Regional High-Tech Show / Coast Aluminum & Evergreen Public Schools

 

 Vancouver, WA, USA

Rookie All Star Award

 4057

 NASA/State of Oregon/Dreyer Insurance Agency & Klamath Basin Robotics & EagleRidge High School & Klamath Union High School & Mazama High School & Henley High School

 

 Klamath Falls, OR, USA

Judges' Award #1

 1425

 Xerox/City Of Wilsonville/Mentor Graphics/FLIR Systems/Furrow Pump/Champion Window Company/Wilsonville Toyota/Eaton Corporation/Wilsonville Honda/Portland General Electric/Oregon Institute of Technology/JB Installeion Company/Wilsonville Domino's Pizza/La

 

 Wilsonville, OR, USA

Judges' Award #2

 

 

 

 

Highest Rookie Seed

 4057

 NASA/State of Oregon/Dreyer Insurance Agency & Klamath Basin Robotics & EagleRidge High School & Klamath Union High School & Mazama High School & Henley High School

 

 Klamath Falls, OR, USA

Website Award

 1983

 The Boeing Company/OMAX/PTC/AHS PTSA & Aviation High School

 

 Des Moines, WA, USA

Industrial Safety Award sponsored by Underwriters Laboratories

 2437

 BAE SYSTEMS/HECO/AFCEA/Zonta Club of Honolulu/Jeff White, CFP and Company & Sacred Hearts Academy

 

 Honolulu, HI, USA

Woodie Flowers Finalist Award

 1540

 Catlin Gabel High School

 Dale Yocum

 Portland, OR, USA

Coopertition Award

 997

 NASA/State of Oregon/U.S. Bancorp Foundation/Autodesk, Inc. & Corvallis High School

 

 Corvallis, OR, USA

Regional Finalists #4

 

 

 

 

Regional Finalists #1

 1983

 The Boeing Company/OMAX/PTC/AHS PTSA & Aviation High School

 

 Des Moines, WA, USA

Regional Finalists #2

 2046

 The Boeing Company / Flow International Corporation / Alaskan Copper & Brass Company / Puget Sound Engineering Council & Tahoma Senior High School

 

 Maple Valley, WA, USA

Regional Finalists #3

 2443

 Textron Systems/BAE Systems/Trex Enterprises Corporation/Maui Economic and Development Board (MEDB)/Boeing/Hawaii Space Grant Consortium & Maui High School

 

 Kahului, HI, USA

Regional Winners #4

 

 

 

 

Regional Winners #1

 3711

 The Boeing Company / Terry Schmid Sand and Gravel / Bezos Family Foundation / jcpenney / Platt Electric / Google / OSPI & Trout Lake School

 

 Trout Lake, WA, USA

Regional Winners #3

 956

 Burcham's Metals/CSE Engineering/MSS Engineering/Robnett's Hardware/Chris Nordyke & Santiam Christian Schools, Inc & Santiam Christian Schools

 

 Corvallis, OR, USA

Regional Winners #2

 360

 The Boeing Company / Parents of Bellarmine Robotics / MultiCare / SPEEA / A Plus / Platt / Bertollinos & Bellarmine Prep

 

 Tacoma, WA, USA

Engineering Inspiration Award

 2130

 NIDA/Murdock Chartiable Trust/jcpenney & Bonners Ferry High School

 

 Bonners Ferry, ID, USA

FIRST Dean's List Finalist Award #2

 1510

 The Boeing Company/Columbia Sportswear/Intel/State of Oregon/Autodesk/Portland Community College/FEI/Portland Trail Blazers/Versa Logic/Platt Electric & Beaverton Public Schools Robotics Teams & Westview High School

 Mary Steiner

 Beaverton, OR, USA

FIRST Dean's List Finalist Award #1

 1540

 Catlin Gabel High School

 Marina Dimitrov

 Portland, OR, USA

Regional Chairman's Award

 2517

 The Boeing Company / U.S. Digital / Rockwell Collins / Plastics Northwest / Platt Electric / OctoberBest Regional High-Tech Show / Coast Aluminum & Evergreen Public Schools

 

 Vancouver, WA, USA

 

  Match scheduling software © 2007 Idle Loop Software Design, LLC.

  FIRST— For Inspiration and Recognition of Science and Technology

Copyright © 2012 FIRST  

 

Data brought to you by 4FX Design

Data brought to you by 4FX Design

Data brought to you by 4FX Design

 

Internet service provided by mv.com