FIRST Robotics Competition Ultimate Ascent Game Logo

FIRST Robotics Competition Logo

 

WPI Regional

3/7/2013 - 3/9/2013

Awards

Match Results

Team Standings

Qual Schedule

Elim Schedule

 

Award

Team

Team Name

Person

Home Town

Regional Chairman's Award

1100

DOW / The Abbott Fund & Algonquin Regional High School

Northboro, MA, USA

FIRST Dean's List Finalist #2

Anna Sklenar

FIRST Dean's List Finalist #1

Colin Poler

Engineering Inspiration Award

467

Vangy Tool Company & Shrewsbury High School

Shrewsbury, MA, USA

Regional Winners #4

Regional Winners #3

3280

C.E. Machine and Engineering / IGUS & Providence Career and Technical Academy

Providence, RI, USA

Regional Winners #2

3044

Ballston Spa National Bank / Ballston Spa Education Foundation / Bechtel / Guyson Corporation / Gilbane / Silcone Specialty Products / TCT Federal Credit Union / CSArch / Technical Building Services / Time Warner Cable / Empire Blue Cross Blue Shield / Th

Ballston Spa, NY, USA

Regional Winners #1

2168

Applied Physical Sciences / The Hillery Company / SAIC / AirForce.com / SolidWorks / Race Rock Associates / Groton Rotary / The City and Town of Groton, Connecticut / Groton Education Foundation & Fitch High School

Groton, CT, USA

Regional Finalists #4

Regional Finalists #3

20

General Electric Volunteers/Global Foundries-Town of Malta Foundation/BAE SYSTEMS/TCT Federal Credit Union/Advanced Manufacturing Techniques Inc./Rensselaer Polytechnic Institute & Shenendehowa High School

Clifton Park, NY, USA

Regional Finalists #2

3182

University of Hartford / United Technologies Corporation / B & F Machine Co. / Hartford County 4-H / SWI Glass & Metal / Peening Technologies / Comcast / Pratt and Whitney Women's Council / Pratt and Whitney Aftermarket Military Engines / MIT Lincoln Labo

West Hartford, CT, USA

Regional Finalists #1

2791

Picone / A.J. Rinella / Hart Alarm / Generatortech / Benet Labs / Sneeringer, Redgrave, Monohan, Provost Title Agency / PVA / Douglas Industrial & Shaker High School

Latham, NY, USA

Woodie Flowers Finalist Award

20

General Electric Volunteers/Global Foundries-Town of Malta Foundation/BAE SYSTEMS/TCT Federal Credit Union/Advanced Manufacturing Techniques Inc./Rensselaer Polytechnic Institute & Shenendehowa High School

Larry Ruff

Clifton Park, NY, USA

Industrial Safety Award sponsored by Underwriters Laboratories

20

General Electric Volunteers/Global Foundries-Town of Malta Foundation/BAE SYSTEMS/TCT Federal Credit Union/Advanced Manufacturing Techniques Inc./Rensselaer Polytechnic Institute & Shenendehowa High School

Clifton Park, NY, USA

Highest Rookie Seed

4557

NASA/UTC & Xavier High School

Middletown, CT, USA

Judges' Award

1884

Bechtel & The American School in London & Quintin Kynaston School

London, ENG, United Kingdom

Rookie All Star Award

4557

NASA/UTC & Xavier High School

Middletown, CT, USA

Rookie Inspiration Award

Entrepreneurship Award sponsored by Kleiner Perkins Caufield and Byers

2648

Wrabacon, Inc/Fairchild Semiconductor/Maine State Credit Union & Messalonskee High School

Oakland, ME, USA

Team Spirit Award sponsored by Chrysler

3044

Ballston Spa National Bank / Ballston Spa Education Foundation / Bechtel / Guyson Corporation / Gilbane / Silcone Specialty Products / TCT Federal Credit Union / CSArch / Technical Building Services / Time Warner Cable / Empire Blue Cross Blue Shield / Th

Ballston Spa, NY, USA

Excellence in Engineering Award sponsored by Delphi

2791

Picone / A.J. Rinella / Hart Alarm / Generatortech / Benet Labs / Sneeringer, Redgrave, Monohan, Provost Title Agency / PVA / Douglas Industrial & Shaker High School

Latham, NY, USA

Gracious Professionalism� Award sponsored by Johnson & Johnson

3654

Henkel / UTC / 4-H / Build 'N Serve Internet Services / jcpenney / Disney VoluntEARS / Bentley Sustaining Infrastructure & Mercy High School

Middletown, CT, USA

Creativity Award sponsored by Xerox

558

Yale University/United Illuminating/Covidien/Comcast & H.R. Career H.S.

New Haven, CT, USA

Quality Award sponsored by Motorola

20

General Electric Volunteers/Global Foundries-Town of Malta Foundation/BAE SYSTEMS/TCT Federal Credit Union/Advanced Manufacturing Techniques Inc./Rensselaer Polytechnic Institute & Shenendehowa High School

Clifton Park, NY, USA

Innovation in Control Award sponsored by Rockwell Automation

1100

DOW / The Abbott Fund & Algonquin Regional High School

Northboro, MA, USA

Industrial Design Award sponsored by General Motors

228

Meriden Board Of Education/Bristol-Myers Squibb/Verizon Foundation/Trail of Terror/UTC Aerospace Systems/R&D Precision & Maloney High School & Platt High School & Wilcox Technical High School

Meriden, CT, USA

Imagery Award in honor of Jack Kamen

571

UTC Otis Elevator / Griffin Land & Windsor High School

Windsor, CT, USA

Volunteer of the Year

Volunteer of the Year

Steve Kaneb

 

  Match scheduling software © 2007 Idle Loop Software Design, LLC.

  FIRST— For Inspiration and Recognition of Science and Technology

Copyright © 2013 FIRST  

 

Data brought to you by 4FX Design

Data brought to you by 4FX Design

Data brought to you by 4FX Design