FIRST Robotics Competition Aerial Assist Game Logo

FIRST Robotics Competition Logo

 

FIRST Championship - Archimedes Division

4/24/2014 - 4/26/2014

Awards

Match Results

Team Standings

Qual Schedule

Elim Schedule

 

Award

Team

Team Name

Person

Home Town

Engineering Inspiration

 2158

 National Instruments/Texas Workforce Commission/Time Warner Cable/Texas Instruments/University of Texas at Austin/ausTIN CANs Supporters Group & Anderson High School

 

 Austin, TX, USA

Championship Winners #1

 2590

 New York Society of Cosmetic Chemists / CCL Label / Siemens / Lockheed Martin / Nordson Corporation / Citi / SRI International / Gaum Incorporated / RAS Process Equipment / McGraw-Hill Financial / GrabCAD / Carfaro Railing / DesignTree / Gilbane Inc. / El

 

 Robbinsville, NJ, USA

Championship Winners #2

 1625

 Dale Falconer & Winnebago High School

 

 Winnebago, IL, USA

Championship Winners #3

 1477

 Innovation First International/Halliburton/Anadarko/NEMA Enclosures/Subsea 7 iTech 7/Texas Workforce Commission/ABB/DS SolidWorks/Subway/Tesselations Inc./Waste Connections & Conroe ISD

 

 The Woodlands, TX, USA

Championship Winners #4

 3467

 Veloxion / BAE Systems / Veolia Environmental Services / Willseal USA & Windham High School

 

 Windham, NH, USA

Championship Finalists #1

 27

 BorgWarner/The Chrysler Foundation/Mclaren Health Care/Smith's Disposal/Recticel North America Inc./Magna Powertrain/Genisys Credit Union/Applied Manufacturing Technologies & Clarkston Schools & CSMTech Academy Clarkston High School

 

 Clarkston, MI, USA

Championship Finalists #2

 33

 Chrysler LLC / The Chrysler Foundation / BAE Systems / TI Automotive / JDM Consulting & Notre Dame Preparatory School

 

 Auburn Hills, MI, USA

Championship Finalists #3

 334

 Con Edison/Brooklyn Tech.Alumni Foundation, Inc./Ike Heller '43/Alan Silberstein '65 & Brooklyn Technical High School

 

 Brooklyn, NY, USA

Championship Finalists #4

 175

 United Technologies Aerospace Systems Space Systems/PTC & Enrico Fermi High School

 

 Enfield, CT, USA

Industrial Safety Award sponsored by Underwriters Laboratories

 2341

 The Boeing Company/Eaton Corporation/Tinker OC-ALC/ExxonMobil Chemical Co./QuadGraphics/Georg Fischer-Central Plastics/Love's Travel Stop & Country Stores/Enviro Systems Inc./United Dynamics, Inc./Singletrack Integration/Mills Machine Comany, Inc. & Gordo

 

 Shawnee, OK, USA

Industrial Design Award sponsored by General Motors

 399

 NASA Dryden Flight Research Center / Lockheed Martin / The Boeing Company / Northrop Grumman / California Cogeneration Council / Lancaster West Rotary / High Desert Medical Group / Antelope Valley Fair Association / Golden State Jet / Right Way Driving /

 

 Lancaster, CA, USA

Highest Rookie Seed Award

 4911

 King's Schools / Electroimpact / Point B / The Center / Taco Time / GM Nameplate / Ward Phillips / Microsoft / Larry Bossidy Family / Christine Allen Family / Tecplot / The Boeing Company & King's High School

 

 Seattle, WA, USA

Judges Award

 3211

 Rotem Industries Ltd./Rashi foundation/The Yeruham Miami partnership/Perrigo/M.T.A foundition/Keren Daniel/Automation Yeruham/Cimatron/The Yeruham Municipality/Matnas Yeruham/Itsik Danziger & Yeruham Science Center & Ort Sapir Yeruham & Belevav Shalem & K

 

 Yeruham, D, Israel

Rookie All Star Award

 5006

 RCAL Products Inc. / Nasa / Arkansas Wind and Solar & Haas Hall Academy

 

 Prairie Grove, AR, USA

Rookie Inspiration Award

 4946

 Bolton Rotary Club/ROTOGRAN/Husky Injection Molding/Stone Marketing and Design Services and Lisa Rose Fallon/Bolton Lions Club & HUMBERVIEW SECONDARY

 

 Bolton, ON, Canada

Entrepreneurship Award sponsored by Kleiner Perkins Caufield and Byers

 2590

 New York Society of Cosmetic Chemists / CCL Label / Siemens / Lockheed Martin / Nordson Corporation / Citi / SRI International / Gaum Incorporated / RAS Process Equipment / McGraw-Hill Financial / GrabCAD / Carfaro Railing / DesignTree / Gilbane Inc. / El

 

 Robbinsville, NJ, USA

Team Spirit Award sponsored by Chrysler

 1519

 BAE Systems / PTC / Rockwell Automation & Milford Area Youth Homeschoolers Enriching Minds

 

 Milford, NH, USA

Excellence in Engineering Award sponsored by Delphi

 4265

 Bechtel/UT Battelle & Oak Ridge National Labs/Leidos/United States Enrichment Corporation/Oak Ridge Associated Universities/ARMEC Machine Tools/Brain & Spine Institute @ UTK Medical Center/Fazoli's/Kendall Electric/ORHS Engineering & Innovation Academy/O

 

 Oak Ridge, TN, USA

Gracious Professionalism Award sponsored by Johnson & Johnson

 4077

 The Boeing Company / Office of the Superintendent of Public Instruction (OSPI) / SPEEA & Edmonds-Woodway High School

 

 Edmonds, WA, USA

Creativity Award sponsored by Xerox

 900

 Beechwood Metalworks/ShopBot Tools/Zubaz/SAIC/IBM/MailChimp/SmartJars/GitHub & North Carolina School of Science and Mathematics & Durham Public High Schools

 

 Durham, NC, USA

Quality Award sponsored by Motorola

 2202

 GE Volunteers/ABB Drives/Milwaukee School of Engineering/ESI/Signicast/Brady & Brookfield East High School & Brookfield Central High School

 

 Brookfield, WI, USA

Innovation in Control Award sponsored by Rockwell Automation

 1540

 Catlin Gabel High School

 

 Portland, OR, USA

Imagery Award in honor of Jack Kamen

 4013

 Atkins Global/Walt Disney World Co Design & Engineering/VEI Systems & Orlando Science Schools

 

 Orlando, FL, USA

 

  Match scheduling software © 2007 Idle Loop Software Design, LLC.

  FIRST— For Inspiration and Recognition of Science and Technology

Copyright © 2014 FIRST  

 

Data brought to you by 4FX Design

Data brought to you by 4FX Design

Data brought to you by 4FX Design