FIRST Robotics Competition Aerial Assist Game Logo

FIRST Robotics Competition Logo

 

FIRST Championship - Galileo Division

4/24/2014 - 4/26/2014

Awards

Match Results

Team Standings

Qual Schedule

Elim Schedule

 

Award

Team

Team Name

Person

Home Town

Engineering Inspiration

 384

 Flexicell/GE Volunteers/ShowBest Fixture Corp./AeroTek/Hermitage Automation/Henrico Co. Education Foundation/CAPER & Tucker High School

 

 Richmond, VA, USA

Championship Winners #1

 67

 General Motors Milford Proving Ground & Huron Valley Schools

 

 Milford, MI, USA

Championship Winners #2

 973

 Janssen Youth and Youth Sports Fund / Pacific Gas & Electric / JLP Enterprises LLC / IQMS / Oak Country Lumber & Ranch / LARON Incorporated / Google / California Army National Guard / Coughlin Associates,Inc-Central Coast Section IEEE / Mindbody, Inc. / C

 

 Atascadero, CA, USA

Championship Winners #3

 2481

 Caterpillar, Inc,/Precision Planting & Tremont High School & Tazewell Area Schools

 

 Tremont, IL, USA

Championship Winners #4

 2363

 US Army Research Laboratory/NDEP/SPAWAR Systems Center Atlantic/Booz Allen Hamilton/BAE Systems Norfolk Ship Repair/RichTech's Women in Technology & Menchville High School

 

 Newport News, VA, USA

Championship Finalists #1

 1153

 RiverTaw / Gallivan Family / NES / Waters & Walpole High School

 

 Walpole, MA, USA

Championship Finalists #2

 4488

 NASA / Valley Machine / Entro Industries / Oregon Department of Education / Hillsboro School District / Intel Corp. / Christmas Mountain Choose and Cut / Impact Signs / Hillsboro Optimists Club / 1st Tech Federal Credit Union / Resource One & Glencoe High

 

 Hillsboro, OR, USA

Championship Finalists #3

 1318

 The Boeing Company / Issaquah Schools Foundation / State of Washington OSPI / Triumph Aerospace & Issaquah High School

 

 Issaquah, WA, USA

Championship Finalists #4

 1218

 Vulcan Spring / Metal Edge International / Boeing Company / Fabspeed Motorsport / Gallagher Fluid Seals, Inc. / ErvTech International / Exhibit and Display Truss / William A. Killian Hardware / LTK Engineering / Urban Engineers / Robertsons Flowers / Stat

 

 Philadelphia, PA, USA

Industrial Safety Award sponsored by Underwriters Laboratories

 337

 American Electric Power/WV Department of Adult-Technical Programs/Logan County Commission/Ralph R Willis Career & Technical Center/National Armiture & Logan County Schools

 

 Logan, WV, USA

Industrial Design Award sponsored by General Motors

 1717

 Raytheon/Mosher Foundation/Outhwaite Foundation/Valley Precision Products/lynda.com/P&G Alumni Association/Neal Feay Company/Edison International/Rincon Engineering/Amgen Foundation/ATK Space/Tecolote Research, Inc./Allergan Foundation/Downey's/Lockheed M

 

 Goleta, CA, USA

Highest Rookie Seed Award

 4967

 L-3 Avionics Systems / DeWys Manufacturing / Diebotics & Paradise Teams

 

 Belmont, MI, USA

Judges Award

 973

 Janssen Youth and Youth Sports Fund / Pacific Gas & Electric / JLP Enterprises LLC / IQMS / Oak Country Lumber & Ranch / LARON Incorporated / Google / California Army National Guard / Coughlin Associates,Inc-Central Coast Section IEEE / Mindbody, Inc. / C

 

 Atascadero, CA, USA

Rookie All Star Award

 4917

 Sytematix Inc. & Elmira District Secondary School

 

 Elmira, ON, Canada

Rookie Inspiration Award

 4967

 L-3 Avionics Systems / DeWys Manufacturing / Diebotics & Paradise Teams

 

 Belmont, MI, USA

Entrepreneurship Award sponsored by Kleiner Perkins Caufield and Byers

 3008

 BristleBots / PTC / FedEx / Sunset Rotery / Friends of Robotics Organization Committee / BAE Systems / Armed Forces Communication Electronic Association Education Foundation / NDEP & Kalani High School

 

 Honolulu, HI, USA

Team Spirit Award sponsored by Chrysler

 1023

 Bill & Cheryl Sommers / RD Tool & Manufacturing / Heidtman Steel / DTE Energy Foundation / Marathon Petroleum Company LP / La-Z-Boy Inc. / VDS / Integration Partners / ORT / Steel Dimensions / InkHut.com & Bedford High School

 

 Temperance, MI, USA

Excellence in Engineering Award sponsored by Delphi

 836

 The Boeing Company/The Patuxent Partnership/BAE Systems/SAIC/National Instruments/Naval Air Systems Command/Booz Allen Hamilton & Dr. James A. Forrest Career & Technology Center High School

 

 Leonardtown, MD, USA

Gracious Professionalism Award sponsored by Johnson & Johnson

 2642

 PotashCorp Aurora / Electrolux Home Products / JoAnn Black Memorial / Hospira / E.W. Process / The Lindbeck Family / Qualcomm Global Sustainability & Pitt County High Schools

 

 Winterville, NC, USA

Creativity Award sponsored by Xerox

 2481

 Caterpillar, Inc,/Precision Planting & Tremont High School & Tazewell Area Schools

 

 Tremont, IL, USA

Quality Award sponsored by Motorola

 1730

 R&D Leverage/Cerner/Honeywell/Black & Veatch/5 Star Embroidery/Kastle Grinding/Hallmark Cards/Sprint/Dave & Linda Pickett/KC STEM Alliance & Lee's Summit High School

 

 Lee¬ís Summit, MO, USA

Innovation in Control Award sponsored by Rockwell Automation

 1885

 Lockheed Martin/US STEM Foundation/Micron/Data Tactics/Aurora Flight Sciences/ASCO/Prince William County Schools & Battlefield High School

 

 Haymarket, VA, USA

Imagery Award in honor of Jack Kamen

 5012

 Northrop Grumman / NASA / American Business Machines / Lockheed Martin / Choices in Learning National Foundation / AERO Institute / The NASA Dryden Flight Research Center & The Palmdale Aerospace Academy

 

 Palmdale, CA, USA

 

  Match scheduling software © 2007 Idle Loop Software Design, LLC.

  FIRST— For Inspiration and Recognition of Science and Technology

Copyright © 2014 FIRST  

 

Data brought to you by 4FX Design

Data brought to you by 4FX Design

Data brought to you by 4FX Design