FIRST Robotics Competition Aerial Assist Game Logo

FIRST Robotics Competition Logo

 

FIRST Championship - Curie Division

4/24/2014 - 4/26/2014

Awards

Match Results

Team Standings

Qual Schedule

Elim Schedule

 

Award

Team

Team Name

Person

Home Town

Engineering Inspiration

 2468

 Freescale Semiconductors / Xerox / Texas Instruments / National Instruments / Berry Consultants / Pixels and Verbs, LLC / Westlake & Eanes Science and Technology Association / BAE Systems / SolidWorks / Eanes Independent School District / Texas Workforce

 

 Austin, TX, USA

Championship Winners #1

 254

 NASA Ames Research Center / Lockheed Martin / The Mercadante Family / Ooyala / TR Manufacturing / Qualcomm / HP / West Coast Products / The Magarelli Family / The Yun Family / Google / Modern Machine / The Gebhart Family / Aditazz / Cisco Meraki / Vivid-H

 

 San Jose, CA, USA

Championship Winners #2

 469

 Comau / AVL / General Motors / Nissan / Eco-Bat / QUEXCO / Solidworks / Anixter / Lawrence Technological University / Stylmark / Gorman's Gallery / DB2 Repair Group & International Academy

 

 Bloomfield Hills, MI, USA

Championship Winners #3

 2848

 FTC Industries / Karlee / Burns Controls / Manda Machine / Gemini L.S.V. / Deloitte / Texas Workforce Commission & Jesuit College Prep High School

 

 Dallas, TX, USA

Championship Winners #4

 74

 Haworth Inc. / PTC / SpinDance / Russells Technical Products & Holland High School & Black River Public School

 

 Holland, MI, USA

Championship Finalists #1

 1718

 The Chrysler Foundation / Master Pneumatic, Inc / Richmond Rotary / Ford Motor Company / NuStep, Inc / Miljoco Corporation / MDS Fastening Systems / Booz Allen Hamilton / National Instruments / SMART I.T. Services / The Armada Fair & The Macomb Academy of

 

 Armada, MI, USA

Championship Finalists #2

 2451

 Genesis Automation/Milwaukee School Of Engineering/Ace Metal Crafts/Center Tool Company/SMC/Balluff/Enersys & Youth Robotics and STEM Education Foundation

 

 Saint Charles, IL, USA

Championship Finalists #3

 573

 OnStar/Diversified Tooling Group/General Motors & Brother Rice High School & Marian High School

 

 Bloomfield Hills, MI, USA

Championship Finalists #4

 2016

 Johnson & Johnson Consumer and Personal Products Worldwide/DOTC STEM Picatinny/National Defense Education Program/Morris Millwork & Ewing High School and Marie Katzenbach School for the Deaf

 

 Ewing, NJ, USA

Industrial Safety Award sponsored by Underwriters Laboratories

 624

 BP America/Oceaneering/ConocoPhillips/Texas Workforce Commission & Cinco Ranch High School

 

 Katy, TX, USA

Industrial Design Award sponsored by General Motors

 1323

 JBT FoodTech / B-K Lighting / VEX Robotics / West Coast Products / Madera Sunrise Rotary / GBS Hardware / Kiwanis Club / Valley Industrial Partnership / PTC & Madera High School

 

 Madera, CA, USA

Highest Rookie Seed Award

 5172

 Greenbush Middle River School District #2683

 

 Greenbush Middle River, MN, USA

Judges Award

 5297

 Guangdong Experimental School

 

 Guangzhou, 44, China

Rookie All Star Award

 5179

 Robotique FIRST Québec/Soucy International/Broyage SD/CarbonLeo/Groupe Infoplus/Groupe Verrier/Sébastien Schneeberger/Équipements Y.Perreault & Collège Saint-Bernard

 

 Drummondville, QC, Canada

Rookie Inspiration Award

 5093

 Instituto Tecnologico y de Estudios Superiores de Monterrey Campus Sinaloa

 

 Culiacan, SIN, Mexico

Entrepreneurship Award sponsored by Kleiner Perkins Caufield and Byers

 1714

 Hollow Steel/Ladish Foundation/Caterpillar/Siemens/Dedicated Computing/QuadTech/Rockwell Automation/Joy Global/Nucor/Symbiont/Boyle Fredrickson/MSOE/PPG/Vilter/MGIC/American Acrylics USA LLC & Thomas More High School

 

 Milwaukee, WI, USA

Team Spirit Award sponsored by Chrysler

 3478

 General Motors & ITESM High School Campus San Luis

 

 San Luis Potosí, SLP, Mexico

Excellence in Engineering Award sponsored by Delphi

 3476

 Applied Medical/Lasergraphics/The Boeing Company/Western Digital/DeNault Hardware/Microsoft Store & Heritage Christian School

 

 Dana Point, CA, USA

Gracious Professionalism Award sponsored by Johnson & Johnson

 2073

 NASA/Siemens Mobility & Pleasant Grove High School

 

 Elk Grove, CA, USA

Creativity Award sponsored by Xerox

 2451

 Genesis Automation/Milwaukee School Of Engineering/Ace Metal Crafts/Center Tool Company/SMC/Balluff/Enersys & Youth Robotics and STEM Education Foundation

 

 Saint Charles, IL, USA

Quality Award sponsored by Motorola

 3990

 BCGO / APCRA / ABB / CAE / Stylo.ca / SOLUTIONS BIZ / Desjardins Caisse populaire du Sault-au-Recollet / Desjardins Caisse populaire de Jean-Talon-Papineau / L-3 MAPPS / CONTANT.ca / Autobus RM / Axiomatech & College Regina Assumpta

 

 Montréal, QC, Canada

Innovation in Control Award sponsored by Rockwell Automation

 254

 NASA Ames Research Center / Lockheed Martin / The Mercadante Family / Ooyala / TR Manufacturing / Qualcomm / HP / West Coast Products / The Magarelli Family / The Yun Family / Google / Modern Machine / The Gebhart Family / Aditazz / Cisco Meraki / Vivid-H

 

 San Jose, CA, USA

Imagery Award in honor of Jack Kamen

 2169

 BOSTON SCIENTIFIC CORP/PTC/United Technologies/Prior Lake Optimist Club & Prior Lake High School

 

 Prior Lake/Savage, MN, USA

 

  Match scheduling software © 2007 Idle Loop Software Design, LLC.

  FIRST— For Inspiration and Recognition of Science and Technology

Copyright © 2014 FIRST  

 

Data brought to you by 4FX Design

Data brought to you by 4FX Design

Data brought to you by 4FX Design