FIRST Robotics Competition Aerial Assist Game Logo

FIRST Robotics Competition Logo

 

FIRST Championship - Newton Division

4/24/2014 - 4/26/2014

Awards

Match Results

Team Standings

Qual Schedule

Elim Schedule

 

Award

Team

Team Name

Person

Home Town

Engineering Inspiration

 1710

 Breit Ideas Inc/Black & Veatch/SES Inc./US Engineering/Batteries Plus/Honeywell & Olathe Northwest High School

 The Ravonics Revolution

 Olathe, KS, USA

Championship Winners #1

 1114

 Innovation First International/General Motors St. Catharines Powertrain & Governor Simcoe Secondary School

 

 St. Catharines, ON, Canada

Championship Winners #2

 1678

 UCD Chancellor's Office/Da Vinci HS Booster Club/UCD College of Engineering/DMG Mori Seiki/UCD School of Education/Hoffmann Automotive/Aries Surgical & Davis Joint Unified School District

 

 Davis, CA, USA

Championship Winners #3

 1640

 The Boeing Company/UTC Sikorsky/Chester County Intermediate Unit/Arkema Inc./American Society of Mechanical Engineers Philadelphia Chapter/Edgecraft & Downingtown Area Robotics Inc

 

 Downingtown, PA, USA

Championship Winners #4

 5136

 Raytheon / Limotta IT / Santa Ynez Valley Foundation / Santa Ynez Valley Youth Recreation / FRC Rookie Grant & Santa Ynez Valley Union High School

 

 Santa Ynez, CA, USA

Championship Finalists #1

 971

 NASA Ames Research Center / Google / St. Jude Medical Foundation / Abbott Fund / DSS SolidWorks / The Linley Group / Mountain View High School PTSA / The Crispie Family / Intuitive Surgical / Creative Manufacturing Solutions / Screen-Tech / Group Manufact

 

 Mountain View, CA, USA

Championship Finalists #2

 341

 The Boeing Company/DOW Chemical/Lockheed Martin/Cobham Defense Electronics/BAE Systems/Comcast Cable/Johnson & Johnson/Janssen BioTech/Sea Box Inc./The Inventor Shop & Wissahickon High School

 

 Ambler, PA, USA

Championship Finalists #3

 1983

 The Boeing Company / Lockheed Martin / BLR Aerospace / Alaska Airlines / OMAX / Champion and Assoc. / AHS PTSA & Raisbeck Aviation High School

 

 Tukwila, WA, USA

Championship Finalists #4

 3147

 Hammond Optimist Clu/Munster Booster Club & Munster High School

 

 Munster, IN, USA

Industrial Safety Award sponsored by Underwriters Laboratories

 1710

 Breit Ideas Inc/Black & Veatch/SES Inc./US Engineering/Batteries Plus/Honeywell & Olathe Northwest High School

 Ravonics Revolution

 Olathe, KS, USA

Industrial Design Award sponsored by General Motors

 1986

 TradeBot / Venture Industrial Products / National Instruments / Dr. Thomas G. Cates III / WireCo WorldGroup / Intuitive Surgical, Inc / Michael & Jayne Hartwig / Delmer & Ruth Harris / Honeywell FM&T / Proliant Group / Siemens / KC STEM Alliance / Metals

 Titanium Robotics

 Lee's Summit, MO, USA

Highest Rookie Seed Award

 5136

 Raytheon / Limotta IT / Santa Ynez Valley Foundation / Santa Ynez Valley Youth Recreation / FRC Rookie Grant & Santa Ynez Valley Union High School

 MechPirates

 Santa Ynez, CA, USA

Judges Award

 2081

 Advanced Technology Services/Martin Engineering/Dust Control Technology, Inc. & Peoria Notre Dame High School & Quest Charter Academy

 Icarus

 Peoria, IL, USA

Rookie All Star Award

 5291

 Goldwater high school

 Emperius

 Eilat, D, Israel

Rookie Inspiration Award

 5190

 Green Hope High School

 Green Hope Falcons

 Cary, NC, USA

Entrepreneurship Award sponsored by Kleiner Perkins Caufield and Byers

 1305

 PEO North Bay Chapter/Near North District School Board & Near North Student Robotics Initiative

 ICE Cubed

 North Bay, ON, Canada

Team Spirit Award sponsored by Chrysler

 340

 Bausch & Lomb Incorporated / Frontier Communications Corporation / GE Volunteers & Churchville-Chili High School

 GRR

 Churchville, NY, USA

Excellence in Engineering Award sponsored by Delphi

 868

 Rolls Royce & Carmel High School

 Tech Hounds

 Carmel, IN, USA

Gracious Professionalism Award sponsored by Johnson & Johnson

 1678

 UCD Chancellor's Office/Da Vinci HS Booster Club/UCD College of Engineering/DMG Mori Seiki/UCD School of Education/Hoffmann Automotive/Aries Surgical & Davis Joint Unified School District

 Citrus Circuits

 Davis, CA, USA

Creativity Award sponsored by Xerox

 25

 Day Tool Co./Distinct Engineering Solutions Inc/BAE systems & North Brunswick Twp. High School & Raider Robotix Parent Mentors

 Raider Robotics

 North Brunswick, NJ, USA

Quality Award sponsored by Motorola

 1114

 Innovation First International/General Motors St. Catharines Powertrain & Governor Simcoe Secondary School

 Simbotics

 St. Catharines, ON, Canada

Innovation in Control Award sponsored by Rockwell Automation

 2614

 NASA/United Way/West Virginia University/Mon County Board of Education/Aurora Flight Sciences/National Instruments & Mountaineer Area Robotics

 Mars

 Morgantown, WV, USA

Imagery Award in honor of Jack Kamen

 4481

 AAE / Artin Sign / Numac / EMCMCC / VakantieXperts Reisbureau Eindhoven / Coomach / Graul & Fontys University of Applied Science & Summa College

 Rembrants

 Eindhoven, NB, Netherlands

 

  Match scheduling software © 2007 Idle Loop Software Design, LLC.

  FIRST— For Inspiration and Recognition of Science and Technology

Copyright © 2014 FIRST  

 

Data brought to you by 4FX Design

Data brought to you by 4FX Design

Data brought to you by 4FX Design